Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis zakrslého králíčka

14. 9. 2013

 

Zakrslý králík

 Zakrslý králík je forma králíka domácího, která byla vyšlechtěna ve Francii. Všechna plemena zakrslých králíků jsou vzrůstem menší a hmotností nižší než ostatní domácí králíci. Ve většině případů jsou zakrslí králíci více choulostiví než běžná plemena (např. na nachlazení a onemocnění rýmou, která je u králíků velice závažným, až smrtelným onemocněním), a proto jsou určeni primárně k chovu ve vnitřních prostorách. Chov zakrslých králíků není užitkový (pro maso či srst), ale ryze zájmový. Při velmi dobrém chovu se může králík dožít 10 let. Průměrný věk dožití je pět až osm let. Prvním vyšlechtěným zakrslým králíkem bylo plemeno Hermelín. Z něho pak byla vyšlechtěna další plemena. Standardní zakrslý králík má hmotnost 1 až 1,5 kg. Zakrslí berani jsou mohutnější, váží 1,5 až 2 kg. V současnosti existuje velké množství plemen zakrslých králíků a v rámci plemen velké množství barevných kombinací. V České republice patří mezi plemena uznaná jako zakrslá plemena Zakrslý hermelín, Zakrslý barevný, Zakrslý strakáč, Zakrslý rex, Zakrslý liščí, Zakrslý saténový a Zakrslý beran.

 

Zakrslý hermelín

Původně byl hermelín albínem, tzn. že měl čistě bílou srst a růžovou duhovku. Tato varianta se značí Heč (hermelín červenooký). V roce 1919 byla vNěmecku vyšlechtěna nová podoba, bílá barva zůstala na srsti, drápky byly taktéž bez pigmentu, ale duhovka oka byla blankytně modrá s černou zorničkou. Modrooký hermelín se značí jako Hem.

 

Zakrslý strakáč

 Toto plemeno má podle standardů o něco vyšší hmotnost než jiní zakrslí králíci. Ideálně by se měla pohybovat mezi 1,40 kg až 1,60 kg. Strakáči jsou typičtí svojí kresbou. Ta se dělí na kresbu hlavy, kresbu trupu a boční kresbu. Zakrslý strakáč může být v barevném provedení černý (Zstrč), černožlutý (Zstrčž) nebo i modrý (Zstrm).

 

Zakrslý rex

Toto plemeno je zajímavé svou srstí. U plemen s normální srstí leží chlupy na těle králíka proti sobě. U rexovitých plemen jsou chlupy kratší a jsou kolmo ke kůži. Díky tomu je jejich srst velmi jemná, jakoby plyšová. U zakrslého rexe je délka srsti cca 15 mm. Zakrslý rex může být v těchto barevných provedeních, zakrslý rex bílý červenooký (ZBčoRex), zakrslý rex černý (ZRex), zakrslý rex dalmatinský strakáč v černém, modrém i havanovitém rázu (ZDSčRex, ZDSmRex, ZDShavRex), zakrslý kastorex (ZCa) nebo zakrslý tříslový (ZTčRex).

 

Zakrslý liščí 

Charakteristickým znakem tohoto plemene jsou prodloužené pesíky spadající po bocích králíka. Chlupy mají mít délku 3 cm až 5 cm a nestříhají se. V České republice je nejrozšířenějším rázem zakrslého liščího ráz bílý červenooký (ZLibčo), čili albín. Vidět můžete i ruského černého (ZLiRč) nebo kuního hnědého (ZLiKuh).

 

Zakrslý saténový

Je nově uznané plemeno. Nejrozšířenějším barevným rázem je ráz červený (ZSačerv).

 

Zakrslý beran

Hmotnost zakrslého berana by měla být mezi 1,5 kg až 2 kg. Tělo berana je spíše kratší, zavalité. Krk je neznatelný a má kratší tlapky. Hlava má být kulatá, s výraznými skráněmi. Typické pro berany jsou jejich uši. Jsou svisle k zemi a při pohledu zepředu mají tvořit jakoby podkovu. Na konci uší mají být znatelné hrbolky, nazývají se korunky. Co se týče barevných rázů, tak u zakrslých beranů najdeme snad všechny existující barevné kombinace.Potrava zakrslého berana je seno a granule.

 

Holandský zakrslý králík

 

Je plemeno pocházející z holandského králíka a patří k historicky nejstarším. Typičtí jsou svou zvláštní kresbou.